środa, 13 sierpnia 2014

101. Agatha Christie - "Śmierć na Nilu"


wyd. Dolnośląskie, stron 336


Herkules Poirot w końcu decyduje się na urlop. Wybiera się na rejs Nilem. Niemalże od razu staje się świadkiem dramatycznych zdarzeń.
Statkiem płynie młode małżeństwo, Linnet i Simon Doyle, a ich podróż poślubną psuje również przebywająca na statku Jacqueline de Bellefort, była przyjaciółka Linnet, której ta odebrała ukochanego. Wszyscy pasażerowie wyczuwają napiętą atmosferę. A sprawy komplikują się, gdy Simon zostaje postrzelony, Linnet zabita, a prześladująca ich Jacqueline ma na ten czas niepodważalne alibi…
Kto zamordował Linnet? Czy pozostali pasażerowie są bezpieczni? Jaką rolę w wydarzeniach mających miejsce na statku odegrają luksusowe perły Linnet?

Wreszcie znalazłam książkę Christie, która pochłonęła mnie bez reszty! Choć z początku nieco mnie nudziła, ponieważ akcja rozwijała się niezwykle powoli, później wszystkie wydarzenia ruszyły pełną parą! Długi wstęp okazał się całkowicie uzasadniony i znalazł odzwierciedlenie w dalszym ciągu książki.

Autorka bardzo dokładnie przemyślała każdy fragment napisanej przez siebie historii. Zagadka jest złożona, oczywiście nie sposób wpaść na to, kto jest zabójcą Linnet. Podejrzany jest każdy podróżujący statkiem. Poirot stoi przed nie lada wyzwaniem. Oczywiście spisuje się wspaniale, a rozwiązanie okazuje się takie proste…

Christie ukazała złożoność ludzkich umysłów i charakterów. Każda postać jest ciekawa, niemalże każda coś ukrywa, komplikując jeszcze bardziej sprawę. W książce mamy ponadto kilka zwrotów akcji, które burzą całą budowaną przez czytelnika koncepcję i nakazują powrócić mu (i Poirotowi) do punktu wyjścia. Zakończenie jest nieprzewidywalne i nawet, gdy zabójca zostaje ujawniony, i tak czeka nas jeszcze jedno zaskoczenie.

Książka jest dobrze wydana, zauważyłam co prawda jeden błąd ze strony wydawcy – tekst na jednej ze stron jest jakiś taki… rozjechany. Okładka nawiązuje do podróży statkiem po Egipcie. Niezbyt mi się podoba, ale jest dość charakterystyczna dla książek Christie wydawanych przez wydawnictwo Dolnośląskie.

Póki co jest to najlepszy kryminał, jaki przeczytałam. Coraz bardziej „nakręcam się” na twórczość mojej imienniczki, wręcz nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po następną jej książkę. Nawet Poirot nie irytuje mnie tak, jak kiedyś. 

Polecam fanom gatunku.

Ocena: 5/6

2 komentarze

  1. Właśnie czytam inną książkę tej autorki. Na tę też się skuszę, bo widziałam ją w bibliotece :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio zapoznaję się z twórczością tej autorki. Szukam właśnie jakiś tytułów co mnie wciągną, dlatego chętnie sięgnę po "Śmierć na Nilu".

    OdpowiedzUsuń

Przeczytałeś? Skomentuj! Chętnie poznam Twoją opinię. :)

Szablon
©Sleepwalker
WS