poniedziałek, 22 lipca 2013

87. Sergio Bambaren - "Delfin. Opowieść o marzycielu"


wyd. Zysk i S-ka, stron 100

Daniel nie jest takim delfinem jak reszta jego stada. Uwielbia surfować, nie interesuje go łowienie ryb. Inne delfiny śmieją się z niego twierdząc, że jest niedojrzały i dziecinny. Jego największym marzeniem jest odnaleźć sens swego życia. Pewnego dnia Daniel słyszy głos, który radzi mu co ma zrobić, by spełnić swe marzenie. Delfin słucha tajemniczego głosu i wyrusza w daleką i niebezpieczną podróż przez ocean... Czy Danielowi uda się spełnić swe marzenie? Kogo spotka w trakcie swej podróży i jakie znaczenie będzie to miało dla jego życia?
Ostatni raz czytałam tego typu książkę w gimnazjum, gdy omawialiśmy na lekcjach polskiego „Małego Księcia”. „Delfin. Opowieść o marzycielu” to bardzo podobna historia. Dla dzieci świetna bajka, dla starszych czytelników fantastyczna opowieść z „drugim dnem”. Daniel Delfin spotyka na swej drodze różne postacie, dzięki którym podobnie jak Mały Książę zdobywa nowe doświadczenia. Swoją wiedzę o życiu przekazują mu kolejno wieloryb, zły człowiek, słoneczna ryba i stary delfin. Dzięki nim Daniel nawet przez moment nie zwątpił w to, że uda mu się osiągnąć swój cel.
Na okładce widzimy jedną z ilustracji autorstwa Michele Gold, zamieszczonych również wewnątrz książki. Przedstawia ona delfina, który wyskoczył w wody ku świetle księżyca w pełni.

„Delfina”, jak już wspomniałam, mogę polecić czytelnikom w każdym wieku. Niewielki format, duże literki, liczne ilustracje sprawiają, że lektura zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut. I z całą pewnością jest to kilkadziesiąt minut relaksu oraz refleksji, kiedy to można przypomnieć sobie, jak ważną wartością w ludzkim życiu są marzenia.

Ocena: 5/6

4 komentarze

  1. Szczerze mówiąc nie ciągnie mnie do niej, ale skoro tak chwalisz to może kiedyś się jednak skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, mam teraz tyle do czytania, że raczej nie sięgnę

    OdpowiedzUsuń

Przeczytałeś? Skomentuj! Chętnie poznam Twoją opinię. :)

Szablon
©Sleepwalker
WS