czwartek, 4 września 2014

108. John Marsden - "Jutro 3. W objęciach chłodu" [3]

z serii "Jutro"


wyd. Znak, stron 269

Po śmierci jednego z przyjaciół Ellie i reszta ekipy czują się okropnie. Przez moment mają ochotę poddać się wrogowi. Na szczęście jednak podejmują zupełnie odmienną decyzję – postanawiają ponownie zaatakować najeźdźców, tym razem niszcząc najważniejszy punkt komunikacyjny, Zatokę Szewca. Nie wiedzą jednak, jak trudny cel sobie wyznaczyli…

To już trzeci tom, a autor ciągle zasypuje nas nowymi pomysłami. Wojna trwa w najlepsze i wydaje się, że to wróg jest bliżej odniesienia sukcesu. Mimo wszystko bohaterowie ciągle zaskakują czytelnika swoimi niesamowitymi pomysłami, odwagą i determinacją. Znów widzimy, jak bardzo się zmienili. Oni sami przestają się poznawać – zastanawiają się, czy nadal są ludźmi, czy może zamienili się w nieczułe maszyny do zabijania żołnierzy. W pewnym momencie sama zaczęłam się zastanawiać, jak zachowywałabym się i co stałoby się ze mną, gdybym stanęła w obliczu otwartej wojny… Obym nigdy się tego nie dowiedziała.

Styl pisania pozostaje ten sam. Ciągle czytamy pierwszoosobową relację Ellie, która opowiada nie tylko akcję, ale także przybliża emocje i myśli bohaterów. Tym razem jest o tyle ciekawie, że nastolatkowie wpadają w naprawdę ogromne tarapaty… (Jakby już sama wojna nie była wystarczającym problemem. – przyp. aut.)

Od samego początku, od pierwszego tomu, spodobał mi się fakt, że autor nie wyolbrzymia wątków romantycznych. Może właśnie dlatego, że to facet? :p Jednak naprawdę jest to bardzo dobry zabieg, skupiamy się na akcji, a nie na nikomu niepotrzebnych miłostkach, które mogłyby zaburzyć całą koncepcję powieści. Wątek romantyczny jest, ale w każdym z tomów, które dotychczas przeczytałam, obejmuje zaledwie krótki epizod. I dobrze! Jak thriller, to thriller, jak sensacja, to sensacja, a nie żadne romansidło.

Okładka przedstawia chłopaka i dziewczynę, stojących w cieniu na skarpie i obserwujących wybuch, pewnie płonącą Zatokę Szewca.

Ocena: 5/6

3 komentarze

 1. Mam w planach tę serię, coraz bardziej mnie do niej ciągnie :)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie dotarłam do trzeciego tomu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Poluję jeszcze na tom pierwszy

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałeś? Skomentuj! Chętnie poznam Twoją opinię. :)

Szablon
©Sleepwalker
WS