wtorek, 17 września 2013

„Wyglądaj jako kwiat niewinny, ale niechaj pod kwiatem tym wąż się ukrywa” *

Witajcie! :)

Napisałam pod ostatnią recenzją, że jak tylko wybiorę temat maturalny to się nim pochwalę. Otóż to! Decyzja podjęta, co prawda nie konsultowana jeszcze w szkole, ale myślę, że nie będę już w żaden sposób chciała jej zmieniać.

"Na przykładach z różnych epok przedstaw drogę wybranych bohaterów literackich do zbrodni"

Tadam! Temat wydaje się być dość prosty w realizacji i mam już na niego pomysł. Jednak mam do Was jedną ogromną prośbę: mam już mniej więcej wybrane lektury, do których chciałabym się odnieść, przede wszystkim oczywiście "Zbrodnia i kara" oraz "Makbet". Chciałabym jednak umieścić w prezentacji także książkę spoza kanonu lektur szkolnych i tu pojawia się moje pytanie: moglibyście zasugerować mi jakiś tytuł, w którym znalazłabym odniesienie do tego tematu? Oczywiście nie chodzi mi o jakieś książki z poprzednich epok, bardziej literaturę współczesną. Myślę i myślę i nie kojarzę, żebym kiedykolwiek czytała tego typu książkę, która byłaby na tyle wartościowa, by wspomnieć o niej na maturze. Może utkwiła Wam w pamięci jakaś książka, w której można było zaobserwować, jakie czynniki popchnęły jej bohatera do zbrodni?

Oczywiście mam zamiar pójść jeszcze do biblioteki i popytać, ale myślę, że Wy również jesteście świetnymi doradcami w kwestii literatury :)

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie :)

* Cytat w tytule: William Szekspir - "Makbet"

6 komentarzy

 1. Myślę i powiem ci, że nic mi nie przychodzi do głowy. Ale fajnie masz, że piszesz pracę. Ja jestem już tym rocznikiem, który będzie losował pytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No, Chabrowa, nie zazdroszczę ani trochę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nic nie przychodzi mi do głowy niestety :/

  OdpowiedzUsuń
 4. W tym momencie nie wiem jaką doradzić Ci książkę. Ja na maturze miałam Wpływ wojny na psychikę i moralność człowieka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To może "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Larssona? Zbrodnia na tle psychologicznym. Albo "Niewierny" Slaughter?

  OdpowiedzUsuń
 6. Agata, nie czytałam żadnej z tych książek, ale na pewno każdej z nich poszukam :) Dziękuję bardzo za pomoc!

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałeś? Skomentuj! Chętnie poznam Twoją opinię. :)

Szablon
©Sleepwalker
WS